Na pozemcích soukromých zemědělců ve Svinově a Petřvaldíku jsme vysadili skupiny stromů. Duby, topoly a hrušně mají potenciál vytvořit za několik desítek let nové biotopy a podpoří biodiverzitu v krajině. Spolupráce se soukromými zemědělci je pro nás velmi důležitá. Vážíme si toho, že chtějí na svých pozemcích v Poodří hospodařit v souladu s přírodou. Praktickou stránku spolupráce je, že máme kde uskladnit hromady opěrných kůlů a že nám je, jako tomu bylo i letos, majitel pozemku doveze přímo na místo výsadby. Děkujeme, pane Ličko!
V Petřvaldíku jsme sázeli také stromořadí dubů. Pomohli nám při tom žáci ZŠ v Petřvaldě.
Ve spolupráci s obcí Petřvald zase vznikl na obecním pozemku zárodek selského sadu. Místní zahrádkáři, myslivci, skauti, rodiny s dětmi a další dobrovolníci vysadili více než 100 ovocných stromů a keřů. Přispěli jsme výsadbou 40 hrušní místních odrůd. Budoucí úroda podpoří tradici pěstování hrušní a za pár desítek let se hrušně mohou stát biotopy nejen pro brouka páchníka.
Letošní podzimní výsadby podpořili Nadace Ivana Dejmala a rodinná firma Mapuito.
O praktické rady a odborný dozor se při letošních výsadbách postarali členové ZO ČSOP Studénka a pomolog Ondřej Dovala.
Všichni společně už začínáme plánovat jarní výsadby a těšíme se na společnou práci. Nejdřív ale musíme nakoupit pečlivě vybrané sazenice a ochranné prvky pro ně. Chcete nám s tím také pomoci? Podpořte náš projekt.
Další informace o projektu sledujte na stránkách: www.poodrizije.cz
Foto: Vendula Šmoldasová, Arnika
Co nám říkají statistiky kácení
a výsadeb u silnic za rok 2020?
Naše čerstvě vydané statistiky kácení a výsadeb u krajských silnic za rok 2020 ukazují, že v daném roce okolo krajských cest zmizelo 16 911 stromů, které nahradilo zhruba 9 692 sazenic. Z celkového počtu 14 960 vysázených stromků bylo totiž (podle údajů krajských správ silnic) kolem 34 % vysázeno jinde, než u silnic, kde se kácelo.
To znamená, že v roce 2020 silničáři vysázeli téměř za každý pokácený strom jeden nový. Poměr vykácených k vysázeným stromům se tak už druhý rok po sobě zlepšuje ve prospěch vysázených stromů (v roce 2018 silničáři vykáceli dva stromy a vysadili pouze jeden). Problémem ale zůstává, že mladé stromky ještě desítky let nedokáží plnohodnotně zastat funkce, které od nich očekáváme - snížení prašnosti, tlumení hluku, zachycování vody v krajině a další. Navíc bývají často vysazovány jinde, než tam, kde kácením došlo k ekologické újmě.
Zdroj: aleje.org (Arnika)
Hlasujte o Alej roku 2021!
Hlasování v anketě Alej roku 2021 je v plném proudu! O titul nejoblíbenější aleje bojuje v letošním ročníku 93 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky. O vítězné aleji roku České republiky a také o vítězkách v jednotlivých regionech rozhoduje svými hlasy široká veřejnost. Kterému stromořadí dáte svůj hlas vy? Pro vybranou alej máte možnost hlasovat prostřednictvím hlasovacího formuláře na oficiální webové stránce ankety alejroku.cz až do 11. 01. 2022. Poté nás koncem ledna v anketě Alej roku 2021 čeká vyhlášení výsledků.
Potěšte se a zpříjemněte si adventní večery prohlížením letošních nominací. Možná vás inspirují k procházce do vaší oblíbené aleje a v dalším ročníku ankety se s námi i vy podělíte o její krásu a příběh.
Foto: Lucie Šedová, anketa Alej roku 2017
Připravujeme knihu Pozoruhodné stromy v Poodří
Vydejte se s námi do fascinujícího světa stromů a jejich příběhů. Prastaré stromy mají co vyprávět, o krajině, o řece, o tom, jak se navzájem ovlivňujeme, my lidé a stromy. Stromy v Poodří mají svoje příběhy a my jim chceme věnovat tuto knihu. Nebude to žádná brožurka, ale pokud budete chtít, vejde se vám i do čtečky knih. Kromě příběhů stromů a krajiny v knize najdete i postřehy a články odborníků, kteří se stromům v Poodří věnují. O stromech vám budou vyprávět i krásné fotografie a dětské kresby. Kniha má nejen potěšit, ale také inspirovat. K čemu? K vyprávění dalších příběhů a k ochraně stromů.
Staňte se spolu s námi těmi, kdo pomohou zachovat budoucím generacím krajinu Poodří stejně krásnou a obydlenou.
Pomozte nám vytvořit KNIHU o stromech v Poodří a vyberte si odměnu!
Foto: Arnika
Praha má standard pro uliční stromořadí
Průlomové dokumenty pro adaptaci města na změnu klimatu má k dispozici Institut plánování a rozvoje hlavního měst Prahy a jeho Odborná pracovní skupina pro stromořadí. Na vzniku standardu mají zásluhu i odborníci - arboristé na slovo vzatí, David Hora a Josef Souček, členové Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Co od standardu očekáváme? Především systémové plánování, kvalitní údržbu a ochranu vzrostlých stromů zejména při stavebních pracích. Protože, jak se píše v úvodu dokumentu: “Uliční stromořadí se vzájemnou provázaností jsou v době klimatické změny pro město nezbytné a stávají součástí městské infrastruktury, která plní požadované funkce, nezávisle, bez dodávky další vyrobené energie. Stromořadí jsou tak důležitým prvkem pro udržení trvalé obyvatelnosti města."
Za stromový tým srdečně zdraví,
Marcela Klemensová - Arnika
Vedoucí kampaně Zachraňme stromy
+420774406825 (kancelář)
aleje@arnika.org
Podpořte vydání publikace Pozoruhodné stromy v Poodří na Doniu. Potřebujeme vybrat minimálně 50 000 Kč, náklady budou ale kolem 100 000 Kč.
Hlasujte pro Vaši oblíbenou alej do ankety Alej roku 2021. Hlasování končí
11. 1. 2022.
Podpořte stromy v rámci kampaně ČSOB pomáhá regionům. Vyberte náš projekt.
Výsadby a ořezy stromů v Poodří, akce Tour de Aleje, soutěž Staré stromy a jejich obyvatelé jsou součástí projektu LIFE Osmoderma 2017, který finančně podpořili Evropská unie z programu LIFE a Ministerstvo životního prostředí ČR.
Výsadby a ořezy stromů v Poodří dále podpořila Nadace Ivana Dejmala a rodinná firma Mapuito.
Generálním sponzorem ankety Alej roku
je firma AUDIT DANĚ CZ
Mediálním partnerem ankety Alej roku je portál Pro památky
Anketu Alej roku dále podporují
Arnika, z.s., Dělnická 541/13, Holešovice (Praha 7), 170 00 Praha